Стівен Енніс
BBC Monitoring

Висвітлення російським телебаченням бойових дій у районі селища Широкине надає корисний матеріал для дослідження деяких прийомів, які телевізійники Росії використовують для введення глядача в оману стосовно того, що відбувається насправді.
Широкине - ключовий населений пункт поблизу стратегічного порту Маріуполь. Незважаючи на ухвалене в Мінську перемир'я, останнім часом тут регулярно спалахують бої.

150423073111 rossija1 tv ukraine 624x351 rossiya1 nocredit

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Оманливі кадри


Кадри з російських каналів
Російське телебачення покладає відповідальність за порушення перемир'я виключно на українські сили
Упродовж минулого тижня російське телебачення проштовхує лінію про те, що перемир'я в районі села Широкине порушується виключно українськими силами, переважно бійцями добровольчого батальйону "Азов". Насправді ж, як ясно випливає зі звітів місії спостерігачів ОБСЄ, перемир'я порушують обидві сторони.
У головному випуску новин 20 квітня державний телеканал Россия 1 повідомляв, що "порушення" перемир'я українською стороною були "щоденною справою".
Коли кореспондент (на верхньому фото) вимовляв цю фразу, глядачам показали кадри зруйнованих будинків, а також щось, подібне за формою на труп, накритий рожевим простирадлом. Згодом було показано, як цей труп несуть на імпровізованих ношах четверо спостерігачів ОБСЄ.
Явним вислідом такого позиціонування кадру і коментаря було те, що загибла людина була жертвою вогню з українського боку.
Однак, як стало відомо з репортажу Радіо "Свобода", загиблий був громадянином Грузії, який воював з українськими бійцями. Він загинув, коли намагався поставити український прапор на території під контролем сепаратистів, яких підтримує Росія.
У репортажі Радіо "Свобода" було показано, як Александр Гуґ, заступник голови місії спостерігачів ОБСЄ, пояснює, що труп був замінований. Він також розповів, що тіло згодом повернули українській стороні.
Місія ОБСЄ
Спостерігачі ОБСЄ виносять тіло
Використання оманливих зображень є часто вживаною тактикою російських теленовин. Інший нещодавній приклад був 5 квітня на телеканалі НТВ голдингу "Газпром-Медіа". В одному з репортажів був показаний місцевий мешканець Донбасу, який розповідав, ніби бачив військовий літак у безпосередній близькості до малайзійського лайнера MH17 перед тим, як у липні минулого року літак був збитий. Поки чоловік говорив, у репортажі були показані кадри військового винищувача в хмарі.
Глядачам давали зрозуміти, що саме цей винищувач був помічений поруч із лайнером? Важко сказати, але ті кадри явно мали на меті додати сумнівної ваги до слів чоловіка.

2. Фальсифікації


Окрім звинувачення українських сил у порушенні перемир'я в районі Широкиного, державне телебачення Росії звинувачує українських вояків ще й у тому, ніби вони свідомо ведуть вогонь по мирних жителях.
У підсумку новин тижня на телеканалі Россия 1 - програмі "Вести недели" - 19 квітня це було зроблено за допомогою фрагмента відео, знятого бійцем батальйону "Азов" із висоти над селом Широкине. На уривку було показано, як на вулиці під ним розривається серія мінометних снарядів.
Кореспондент Олександр Білібов так розтлумачив глядачам, що вони бачать на екрані: "На цих кадрах, які самі українські сили розмістили в інтернеті, ви бачите позиції "Азова" біля села Широкине. Війська Нацгвардії коригують свій мінометних вогонь, щоби поцілювати в цивільних, які посміють вийти на вулицю".
Однак повна версія того відео (його розмістив, серед інших, український веб-сайт сensor.net) змальовує дещо іншу картину.
По-перше, залпам мінометного вогню передували черги зі стрілецької зброї, з чого випливало, що бій на той час уже тривав (місія ОБСЄ повідомляє про численні такі перестрілки в районі Широкиного).
По-друге, чоловік, голос якого чути на цьому відео, намагався впіймати не мирних жителів, а, як випливає з його слів, бойовиків, що пересувалися на відстані, переховуючись у приватних будинках. Трохи згодом мінометний залп досяг бажаної цілі.

3. Спотворення і придушення


Невдовзі після відеокадрів з мінометним вогнем у репортажі Білібова показано літню жінку, одну з кільканадцятьох жителів, які досі залишаються в Широкиному. "Вони стріляють у вас?" - Запитав Білібов. Заплакана жінка розповіла йому, як вона була змушена ховатися в погребі.
Жінку назвали черговою жертвою жорстоких "карателів", як російське державне телебачення полюбляє називати українські війська.
Жителька села Широкине
Думки місцевих жителів на різних каналах ілюструють різні тези
Однак, хоч вона і справді страждає від мінометного вогню українських сил, ця жінка дає збройним діям докорінно відмінну оцінку від тієї, яку показало російське телебачення.
Всього за кілька днів до того вона розмовляла з журналістом Vice News Саймоном Островським, у репортажі якого вона докоряла військовому речнику сепаратистів Едуарду Басуріну.
Вона казала, що її лякають озброєні люди на вулицях села, і просила Басуріна залишити Широкине в спокої. "Ми хочемо, щоб визначили кордон і щоб ви залишили нас в Україні", - сказала жінка, звертаючись до Басуріна.
Як з'ясував і сам Островський, якого минулого року захопили в полон бойовики на сході України, державне російське телебачення не повідомляє про події, які не відповідають баченню Кремля.
Невдовзі після його звільнення Островський дав інтерв'ю кореспонденту телеканалу Россия 1 Євгену Попову, якому розповів про те, як над ним у полоні знущалися.
Але те інтерв'ю телеканал не показав, бо як зауважує Островський, "це не було для них гарною пропагандою".

 

Джерело http://www.bbc.co.uk/ukrainian