Згідно з Конституцією України кожен громадянин України має право на землю (стаття 14). Одним з видів реалізації такого права є БЕЗКОШТОВНА приватизація земельних ділянок кожним громадянином України. Тобто можливість абсолютно безкоштовно отримати земельну ділянку кожному.

Приватизація земельної ділянки - це спосіб набуття права власності, який представляє собою передачу об'єктів права державної власності у приватну власність громадян. Земельна ділянка чи об'єкт приватизації вважається об'єктом державної власності, визначений законодавством який підлягає приватизації. Вступ прав на землю громадянам, а також юридичним особам здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Земельні ділянки надаються громадянам безоплатно у власність для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва обслуговування житлового будинку господарських будівель і споруд, індивідуального дачного будівництва, у межах норм безоплатної приватизації.

Право на приватизацію земельної ділянки

Приватизувати земельну ділянку, можуть особи, які бажають оформити право власності на земельні ділянки в наступних випадках:

- земля, що перебуває у користуванні громадян на підставі договору оренди або Державного акта на право постійного користування землею;

- земельні ділянки, на яких розташований житловий будинок, право власності на який зареєстровано в установленому законом порядку (у т. ч. садовий ділянка);

- громадяни хочуть застосувати своє право на безкоштовне отримання земельної ділянки із земель державної і комунальної власності у приватну.

Категорії земель, які можуть безкоштовно отримати громадяни України Земельний кодекс України передбачає 6 випадків, коли особа може отримати земельну ділянку безкоштовно в приватну власність, при чому по кожному з цих випадків громадянин України може отримати землю лише один раз на протязі життя. Громадянин України  може отримати з державної і комунальної власності в приватну безкоштовно:

1.Ділянку для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (у селах – не більше 0,25 гектара, в селищах – не більше 0,15 гектара, в містах – не більше 0,10 гектара);

2.Ділянку для ведення особистого селянського господарства (до 2 га);

3.Ділянку для ведення фермерського господарства (в розмірі земельної частки (паю) визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство);

4.Ділянку для ведення садівництва (до 0,12 га);

5.Ділянку для індивідуального дачного будівництва (до 0,10 га);

6.Ділянку для будівництва індивідуальних гаражів (не більше 0,01 га).

Нормативні акти, які регулюють  процес приватизації земельної ділянки.

- Цивільний кодекс України (ЦКУ) від 16.01.2003 р. №435-IV (остання редакція від 20.08.2010 року);

- Земельний кодекс України (ЗКУ) від 18.12.1990 року №562-12;

- Закон України «Про приватизацію державного майна» від 04.03.1992 р. № 212163-XII (остання редакція від 13.06.2009 року);

- Закон України «Про приватизацію державного житлового фонду» від 19.06.1992 року № 2482-XII (остання редакція від 10.06.2010 року);

- Закон України «Про державну експертизу землевпорядної документації від 17.06.2004 року №1808-IV (остання редакція від від 10.12.2009 року);

- Типове положення про комісію з розгляду питань, пов’язаних з узгодженням землевпорядної документації, затверджене Постановою Кабміну від 23.12.2009 р. № 1420;

- Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо формування земельних ділянок та їх державної реєстрації на підставі документації із землеустрою, розробленої до 2013 року» від 14 травня 2015 року № 418-VIII.

- Наказ Держкомзему "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо документів, що засвідчують право на земельну ділянку, а також порядку поділу та об'єднання земельних ділянок", від 22.06.2009 р. № 326 (далі - "Наказ № 326 ");

- Постанова КМУ" Про деякі питання посвідчення права власності на земельну ділянку ", від 06 травня 2009 р. № 439 (далі -" Постанова № 439 "), які регулюють оформлення прав власності на землю.

- Постанова Кабінету Міністрів України від 24 червня 2015 р. № 457 «Деякі питання надання нотаріусам доступу до Державного земельного кадастру».

- Закон України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» від 14 травня 2015 року № 417-VIII.

- Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визначення складу, змісту та порядку погодження документації із землеустрою» від 2 червня 2015 року № 497-VIII.

- Закон України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" від 01 липня 2004 року № 1952-IV,

 

Яка ж процедура БЕЗОПЛАТНОЇ приватизації земельних ділянок?

1.Подача заяви (клопотання) про вибір місця розташування земельної ділянки  
Громадяни, які бажають отримати безкоштовно земельні ділянки із земель державної або комунальної власності, подають клопотання (заяву) до відповідної районної, міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки.

Подаючи заяву, необхідно указати бажані розміри ділянки, приблизне або точне місце її розташування, а також для яких цілей вона виділяється.

 

2.Розробка проекту відведення земельної ділянки

Розробка проекту відведення земельної ділянки виконується за замовленням громадян особами, які мають відповідні дозволи (ліцензії) на виконання цих видів робіт, у строки, що обумовлені угодою сторін. Тобто потрібно укласти договір з певною юридичною чи фізичною особою, які мають право здійснювати діяльність щодо розроблення проекту відведення земельної ділянки. Проект відведення земельної ділянки підлягає погодженню уповноваженими органами влади відповідно до статті 186-1 Земельного кодексу України.

Проект відведення земельної ділянки подають до Комісії з розгляду питань, пов’язаних з узгодженням документації із землеустрою (далі – Комісія), яка протягом трьох тижнів надає відповідному органу виконавчої влади або місцевого самоврядування свій висновок про погодження проекту або відмову в його погодженні. Підставами для відмови відповідно до статті 118 Земельного кодексу України можуть бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів.

 

3.Отримання свідоцтва на право власності на земельну ділянку

Вам слід звернутися до державного кадастрового реєстратора в територіальному (районному, міському) органі Держземагентства України із заявою про державної реєстрації земельної ділянки. Подана вами заяву протягом 10 днів розглядається державним кадастровим реєстратором територіального органу Держземагентства у районі (місті), за наслідком чого, у разі, якщо подані документи складені правильно, а межі ділянки не порушують кордонів вже зареєстрованих ділянок, державний кадастровий реєстратор реєструє вашу земельну ділянку в Державному земельному кадастрі і видає вам Витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку із зазначенням у ньому кадастрового номера.

Також ви повинні подати в орган, уповноважений розпоряджатися земельною ділянкою, клопотання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Орган, уповноважений розпоряджатися земельною ділянкою, має прийняти рішення про затвердження проекту і звернутися до Реєстраційної служби відповідного підрозділу Міністерства юстиції України за місцезнаходженням земельної ділянки із заявою про державну реєстрацію права власності держави чи територіальної громади на земельну ділянку.

Після здійснення державної реєстрації права власності держави чи територіальної громади на земельну ділянку, зазначений орган повинен прийняти рішення про безоплатну передачу земельної ділянки вам у власність. Після отримання рішення про безоплатну передачу вам у власність земельної ділянки, ви можете за своїм вибором:

-          подати до Реєстраційної служби заяву про реєстрацію вашого права власності на земельну ділянку,

-          подати зазначену заяву через державного кадастрового реєстратора управління земельних ресурсів, в якому ви отримували Витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку.

Подано заяву протягом 14 днів розглядається Державним реєстратором, за наслідком чого, у разі, якщо подані документи складені правильно, вам видається Свідоцтво про право власності на земельну ділянку та Витяг з Державного реєстру прав на нерухоме майно та їх обтяжень (у випадку, коли заяву подано за вашим бажанням державним кадастровим реєстратором, зазначені документи ви отримуєте у нього.

З цього часу ваше право власності на земельну ділянку зареєстровано державою.

Необхідні документи

- копія паспорта та коду;

- рішення відповідного органу про дозвіл на приватизацію;

- довідка відповідного органу (якщо користувався земельною ділянкою);

- копіювання генерального плану населеного пункту з нанесенням місця розташування земельної ділянки завірені відповідним органом;

- акт встановлення і погодження меж земельної ділянки з підписами сусідніх землекористувачів;

- документи на нерухомість, яка знаходиться на даній земельній ділянці(якщо такі є).

Здавалось би, що із таким чітким прописанням норм щодо питання про БЕЗКОШТОВНУ приватизацію земельних ділянок  (отримання)  не повинно виникнути проблем щодо реалізації таких основоположних для громадян прав, але на практиці виникають багато суперечок і протистоянь між звичайними громадянами та службовими особами органів влади, які  дозволяють собі зловживати власними повноваженнями та вчиняти неправомірні дії.

Тому проблема, в багатьох випадках, саме в реалізації вже закріплених норм.

За додатковими роз’ясненнями звертайтесь в нашу юридичну компанію. Наші юристи готові надати Вам кваліфіковану юридичну консультацію або представляти Ваші інтереси в судах любих інстанцій, в тому числі і третейських, державних, виконавчих, правоохоронних органах, органах місцевого самоврядування та в інших інстанціях.

З повагою,

                                                 Засядьвовк О.Ю.

 

Конт. телефони: 067-955-7940, 093-500-9470